Lopecik

Nowy kurs odbędzie się już 28.06.2024r

Kurs rozpoczyna się w piątek o godzinie 19.00. Po weekendzie teorii rozpoczynamy część praktyczną. Więcej informacji pod nr telefonu. Spotkanie organizacyjne z badaniem lekarskim odbędzie się 28.06.2024 godz. 19.00

Ważne i ciekawe informacje dla kierowców 

Wbrew pozorom posiadacze podstawowej kategorii prawa jazdy mogą kierować wieloma pojazdami, które w wielu przypadkach ważą znacznie więcej niż 3,5t. W obiegowej opinii kategoria B uprawnia do kierowania tzw. "osobówkami", lecz zakres pojazdów dla tej kategorii jest zdecydowanie większy. 

Można powiedzieć, że kategoria ta znajduje się w drabince uprawnień pomiędzy B1 a kategoriami C1/D1. Co ważne kategoria B daje możliwość prowadzenia pojazdów niższych kategorii: AM i B1. Chodzi zatem o motorowery, czterokołowce i czterokołowce lekkie. Uprawnienia zawarte w tym dokumencie dają również możliwość ciągnięcia przyczepy lekkiej, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza nie przekracza 750 kg. Prawo jazdy tej kategorii daje również możliwość ciągnięcia innej przyczepy niż lekka, jeśli łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekroczy 3500 kg. 

Motorowery

Prawo jazdy kategorii B daje możliwość kierowania wszelkimi motorowerami. Jeszcze do niedawna wystarczyło ukończyć 18 lat, by automatycznie uzyskać te uprawnienia, ale od 19 stycznia 2013 roku, osoby które chcą prowadzić motorower muszą zdobyć prawo jazdy kat. AM lub wyższej. Kategoria B nie uprawnia jednak do kierowania jednośladami, które nie spełniają wymogów motoroweru. Oznacza to, że pojemność silnika jest większa niż 50 dm3, a prędkość jazdy większa niż 45 km/h. 

Samochody

Pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t., z wyjątkiem autobusu i motocykla. Dwa ostatnie są pojazdami samochodowymi, jednak do kierowania nimi wymagane jest odpowiednio prawo jazdy kat. co najmniej D1 i A1.

Samochody dostawcze 

Nazwa "samochód dostawczy" jest nazwą umowną. Określa się tą nazwą samochody osobowe lub lekkie ciężarówki, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 t. Ze względu na zazwyczaj jednobryłową budowę tego pojazdu, określa się je busami, ale mogą mieć one różnorako ukształtowaną przestrzeń ładunkową np.: chłodnia, skrzynia itd. Należy jednak pamiętać, aby samochód nie został przeładowany, gdyż jeżeli jego masa z ładunkiem przekroczy 3,5 t., to kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości od 20zł do 500zł, ale bez punktów karnych. Dlatego też, trudno liczyć na pobłażliwość policjantów w kwestii wysokości mandatu. Samochodami tymi nie można również przewozić więcej niż 8 osób. Dla samochodów, które mają więcej miejsc siedzących niż 9 dedykowane jest prawo jazdy kat. D1 i D. 

Ciągniki rolnicze

Większość osób kojarzy ciągniki rolnicze z kat. T. Jest to jak najbardziej słuszne, jednak za kierownicą tzw. "traktora" usiąść może także osoba posiadająca jedynie prawo jazdy kat. B. Nie obowiązują w tym przypadku żadne ograniczenia wagowe. Dopuszczalna masa całkowita może przekraczać 3,5 t. i w wielu przypadkach tak jest. Posiadacz prawa jazdy kat. B nie może jednak ciągnąć przyczepy załadowanej np. kilkoma tonami zboża lub ciągnąć za sobą kołowego narzędzia rolniczego. Bez przeszkód kierowca kat. B może korzystać z dróg publicznych w sytuacji, gdy ciągnik wyposażony jest w rolniczy sprzęt podwieszany np. : pług, siewnik itp.

Pojazdy wolnobieżne 

W zakresie uprawnień kat. B znajdują się również wszelkie pojazdy wolnobieżne takie jak: koparki, koparko - ładowarki, walce, kombajny rolnicze itp. Prawo jazdy kat. B uprawnia jednak tylko do kierowania tymi pojazdami. Do korzystania z osprzętu roboczego potrzebne są dodatkowe uprawnienia. Tutaj także nie występują ograniczenia wagowe dla posiadaczy prawa jazdy kat. B. 

 

Kontakt

  • Nauka Jazdy Lopecik
  • ul. Kościuszki 8/15 parter
  • 40-049 Katowice
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nie zwlekaj, zadzwoń i umów się już dziś!

507 418 458

Formularz kontaktowy