Lopecik

Nowy kurs odbędzie się już 28.06.2024r

Kurs rozpoczyna się w piątek o godzinie 19.00. Po weekendzie teorii rozpoczynamy część praktyczną. Więcej informacji pod nr telefonu. Spotkanie organizacyjne z badaniem lekarskim odbędzie się 28.06.2024 godz. 19.00

Typy parkowania na egzaminie

Na egzaminie państwowym prawa jazdy egzaminator ma za zadanie sprawdzić umiejętności parkowania osoby egzaminowanej.

Mamy trzy rodzaje tego manewru:

  1. parkowanie skośne 
  2. parkowanie prostopadłe przodem
  3. parkowanie równoległe tyłem

 

Parkowanie skośne i prostopadłe przodem

Parkowanie skośne i prostopadłe przodem może być wykonywane między pojazdami lub w wyznaczonych stanowiskach. Jeśli egzaminator pozostawi nam wybór miejsca do parkowania zawsze lepiej parkować w lewo. W przeciwieństwie do parkowania w prawo mamy do dyspozycji więcej miejsca dokładnie o szerokość pasa przeciwnego, a to naprawdę dużo. 

Nie wybierajmy także miejsca pomiędzy pojazdami, które są źle zaparkowane. Parkowanie pomiędzy pojazdami, które są zaparkowane niezgodnie z wyznaczonymi miejscami parkingowymi może skutkować tym że nasz samochód nie zmieści się pomiędzy nimi lub będzie zdecydowanie za mało miejsca do tego, aby wysiąść z samochodu. 

Parkowanie równoległe tyłem

Parkowanie równoległe tyłem powinniśmy wykonywać wyłącznie w miejscach gdzie ruch jest ograniczony, gdyż nieuniknione jest chwilowe zablokowanie naszego pasa ruchu. Jeżeli uznamy że miejsce jest zbyt wąskie to informujemy egzaminatora o tym fakcie i jedziemy zaparkować na innym stanowisku.

Równolegle parkujemy przy prawej lub lewej krawędzi jezdni. Jak zawsze ważnym elementem jest odpowiednie ustawienie. Samochód powinien być ustawiony równolegle w stosunku do auta za którym chcemy zaparkować.

We wszystkich typach parkowania mamy możliwość wykonania korekty i o tej możliwości to my musimy pamiętać, ponieważ egzaminator ocenia tylko efekt finalny. 

UWAGA !!!

Żaden manewr parkowania nie zostanie zaliczony jeśli zabraknie w nim prawidłowej sygnalizacji, więc bezwzględnie pamiętajcie o kierunkowskazachNa pocieszenie dla uczących można powiedzieć, że nikt nie rodzi się z umiejętnością parkowania, a jedynie wielokrotne ćwiczenia i powtarzanie tej czynności dają efekt w postaci najpierw zdanego egzaminu, a następnie pewnego i bezpiecznego poruszania się po parkingu.

 

Kontakt

  • Nauka Jazdy Lopecik
  • ul. Kościuszki 8/15 parter
  • 40-049 Katowice
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nie zwlekaj, zadzwoń i umów się już dziś!

507 418 458

Formularz kontaktowy